Scoala noastră este locul unde copiii vin cu drag care le oferă şanse egale şi drepturi depline, pentru a progresa cu mai multă uşurinţă şi mai temeinic spre o stăpânire desăvârşită a cunoştinţelor.

Ministerul Educaţiei

Guvernul Romāniei

Subiecte examene

Cercetare.ro

Şcoală online

PROIECTE

1. În data de 09 ianuarie 2016, s-au organizat manifestări de comemorare a zilei de naştere a poetului Alexandru Sihleanu, născut la Sihlea, la 6 ianuarie 1834 şi decedat la 23 martie 1857. Cu acest prilej, a avut loc şi Concursul de creaţie literară – poezie si creaţie artistico-plastică "Armonii intime", adresat elevilor din clasele I-VIII din judeţul Vrancea.

Coordonatori: prof. Vespan Lăcrămioara, prof. Bărbosu Ene Cristina, prof. Ostriceanu Ana Maria

"ARMONII INTIME" SIHLEA, 09.01.2016

LISTA CU ELEVII PREMIAȚI

Secțiunea: Creație literară

Premiul Numele și prenumele elevului Școala Clasa Tema Profesorul îndrumător
I RADU CRINA Școala Gimnazială "Mareș al Al. Averescu" Adjud a VIII-a Strălucire... Mocanu Retuța
I IAMANDI DENISA Școala Gimnazială Nr. 3 Focșani a VI-a În gând, cu natura Bănică Tatiana
II RĂDUCANU MĂDĂLINA Școala Gimnazială "Ștefan cel Mare" Focșani a VII-a În gând, cu natura Dumitru Mirela
III CIOBOTARU MIRCEA Școala Gimnazială Nr. 3 Focșani a VI-a Grădina mea, grădina poeziei Bănică Tatiana
Mențiune LUCA DIANA Școala Gimnazială Nr. 3 Focșani a VI-a În gând... cu iarna Bănică Tatiana

Secțiunea: Creație artistico-plastică

Premiul Numele și prenumele elevului Școala Clasa Tema Profesorul îndrumător
I MUSTĂȚEA DIANA Școala Gimnazială Cotești a VIII-a În gând cu natura Răileanu Valerica
II VASILE ROBERTA Școala Gimnazială Sihlea a VIII-a Natura în mâinile creatorului Ostriceanu Ana Maria
III IONIȚĂ ȘTEFANIA Școala Gimnazială "Mareș al Al. Averescu" Adjud a VIII-a Vis de iarnă David Magda
Mențiune PALADE ANDREEA FRANCESCA Școala Gimnazială "Ștefan cel Mare" Focșani a V-a Iarna Zaiț Ionuț
Mențiune PORUMB MARIA Școala Gimnazială "Mareș al Al. Averescu" Adjud a VII-a Poteca amintită David Magda
Mențiune OLARU NICOLLE Școala Gimnazială "Mareș al Al. Averescu" Adjud a VII-a Poteci David Magda
Mențiune DUȚĂ IONUȚ Școala Gimnazială Gura Caliței a V-a Natură, tu! Toader Virginica
Mențiune PARTENI DENISA Școala Gimnazială Tâmboești a VIII-a În suflet cu natura! Antonache Corina
Mențiune VÎRNAV ANA MARIA Școala Gimnazială "Mihail Armencea" Adjud a VI-a Natura și viața! David Magda

2. Proiectul interjudeţean „Gândesc, deci evit" (2013) se implementează pe o perioadă de 36 de luni,in parteneriat cu Liceul Tehnologic Economic de Turism Iaşi si cu alte scoli din 10 de judeţe, având ca scop desfăşurarea unor activităti de prevenire a consumului de substante cu proprietăţi psihoactive(SNPP/etnobotanice).

Coordonatori: prof. Vespan Lăcrămioara, prof. Bărbosu Ene Cristina,Arnăutoiu Aurelia

3. Parteneriatul cu UNICEF si ISE Bucureşti (2012-2015) pentru desfășurarea Programului național ""HAI LA SCOALA!” are drept scop reducerea abandonului şcolar şi a absenteismului.

Coordonatori: prof. Vespan Lăcrămioara, prof. Ostriceanu Ana Maria

4. Parteneriatul cu Asociația Teach for România (2015)pentru desfășurarea programului național Teach for România,are drept scop sustinerea cadrelor didactice debutante ,cu o motivatie puternica şi cu un potential de leadership, să devină acei invatatori/profesori inspirationali, capabili sa produca transformari in dezvoltarea elevilor cu care lucrează.

Coordonatori: prof. Vespan Lăcrămioara

5. Proiectul educational județean "Destăinuire din trecut-Sihleanu” (2015) desfăşurat în parteneriat cu 10 scoli din judeţul Vrancea" are drept scop păstrarea si cultivarea traditiilor si a valorilor locale, sporirea contribuţiei tinerelor talente la imbogăţirea patrimoniului cultural naţional.

Coordonatori: prof. Vespan Lăcrămioara, prof. Bărbosu Ene Cristina ,prof.Ostriceanu Ana Maria

6. Parteneriatul realizat între şcoală si dispensarul medical "Sănătatea mai presus de orice" (2015) are scopul de a informa elevii despre metodele de întreţinere şi îmbunătăţire a stării de sănătate, pentru a le forma deprinderile igienico-sanitare şi de prevenire a anumitor afecţiuni.

Coordonatori: prof. Miron Florentina, med. Cocârlea Cristina

7. Proiect educaţional "Festivalul Naţional al Şanselor Tale"(2014) având ca mesaj general "Educaţia - o şansă a integrării europene" cu scopul promovării, recunoaşterii oficiale şi implementării conceptului european de învăţare pe tot parcursul vieţii.

Coordonatori: prof. Vespan Lăcrămioara, prof. Ostriceanu Ana, prof. Poenaru Viorel

© Copyright 2007. Scoala Sihlea - Toate drepturile rezervate.
Design by SC SOFTAGORA SRL